REKLAMA

 

Wydarzenia i imprezy. Sokółka i powiat sokólski. MAJ 2024

Wydarzenia i imprezy. Sokółka i powiat sokólski. MAJ 2024

* * * 

1 maja 

W Korycinie otwarty zostanie nie tylko nowy sezon, ale również nowy obiekt na terenie parku – Gród Mileja. W programie zwiedzanie parku z przewodnikiem, spotkanie z wojami, warsztaty rzemiosła, wspólny wypiek chleba oraz koncert Kapeli Batareja.

1 maja (środa):

12 – uroczyste otwarcie „Grodu Mileja”,
12-16 – spotkanie z wojami (musztra, tor łuczniczy),
12.30 – zwiedzanie z przewodnikiem,
14 – koncert zespołu Kapela Batareja,
13-16 – warsztaty, wypiek chleba.

2 maja (czwartek):

11 – otwarcie bram grodu,
12 – zwiedzanie z przewodnikiem,
13.30 – warsztaty, wypiek podpłomyków.

3-5 maja (piątek-niedziela):

11-16 – spotkanie z wojami (musztra, tor łuczniczy),
12 – zwiedzanie z przewodnikiem,
13.30 – warsztaty, wypiek podpłomyków.

* * * 

2 maja 

W Sokółce planownay jest wspólny przemarsz wokół zalewu z biało-czerwonymi flagami. Wszyscy chętni spotykają się o godzinie 12 w okolicach plaży, gdzie wezmą udział we wspólnej rozgrzewce. Trasę wokół akwenu będzie można pokonać w dowolny sposób: marsz, bieg, jazda rowerem, nordic walking. Na zakończenie w planach jest ognisko z kiełbaskami. Organizatorzy zapewniają flagi dla uczestników, ale mile widziane są również własne flagi. 

***

Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Dąbrowie Białostockiej przygotował mnóstwo okazji na nadchodzącą majówkę. Planowany jest m.in. maraton filmowy z Harrym Potterem. Wyświetlonych zostanie aż pięć części opowieści o tym czarodzieju. Seanse rozpoczną się o godzinie 10.

W międzyczasie, od godziny 15, odbędzie się festyn z okazji  Święta Flagi. W programie: występy artystyczne, dmuchańce, wata cukrowa, popcorn, malowanie twarzy, patriotyczne zabawy plastyczne dla maluchów i dorosłych. Planowany jest też dąbrowski secondo hand, czyli kiermasz używanych ubrań i zabawek.

*** 

W Krynkach rozpocznie się kryńska majówka patriotyczna. 

Program:

11 – uroczyste wciągnięcie flagi na maszt z odśpiewaniem hymnu państwowego (obelisk na Placu Jagiellońskim),
11-14 – wystawa militariów z czasów Konstytucji 3 Maja oraz wystawa poświęcona Orłowi Polskiemu jako godłu Polski od czasów Księstwa Warszawskiego do czasów II RP (park – Plac Jagielloński),
12 – spotkanie z klubami sportowymi z terenu gminy Krynki i rozdanie nagród burmistrza Krynek za osiągnięcia sportowe w 2023 roku (muszla koncertowa – Plac Jagielloński).

* * * 

3 maja 

Obchody uchwalenia Konstytucji 3 Maja w regionie. 

Suchowola: 

Program:

9 – msza święta za ojczyznę i Ochotnicze Straże Pożarne z gminy Suchowola z udziałem pocztów sztandarowych w kościele parafialnym w Suchowoli,
10 – część patriotyczno-artystyczna w parku miejskim w Suchowoli: montaż słowno-muzyczny pt. „Pokażmy życiem, żeśmy prawdziwi Polacy” przygotowany przez uczniów Szkoły Podstawowej w Chodorówce,
10.30 – część poświęcona obchodom Święta Straży Pożarnych: wystąpienie przedstawiciela zarządu gminnego ZOSP RP w Suchowoli; wystąpienia zaproszonych gości; wręczenie odznaczeń zasłużonym strażakom.

W planach jest też koncert Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Suchowoli.

*** 

Dąbrowa Białostocka: 

Program:

11 – msza święta w kościele pw. św. Stanisława BM w Dąbrowie Białostockiej,
12 – przemarsz pod pomnik generała Nikodema Sulika: złożenie kwiatów przez delegacje, okolicznościowe przemówienie, występ Młodzieżowej Orkiestry Dętej ze Szkoły Podstawowej w Dąbrowie Białostockiej, występ chóru seniora Dąbrowiacy.

*** 

Krynki: 

Program:

10 – msza święta z okazji święta Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski (kościół pw. św. Anny w Krynkach),
10.45 – po mszy w kościele – koncert pieśni patriotycznych.  

*** 

Lipsk:

Program:

12 – msza w intencji Ojczyzny; przemarsz z Młodzieżową Orkiestrą Dętą i zespołem „Dream Girls” – mażoretki – pod pomnik „Zginęli za Polskę”,
13 – uroczystości pod pomnikiem „Zginęli za Polskę”, hymn, wciągniecie flagi państwowej, złożenie kwiatów i wieńców, przemówienie burmistrza Lipska, oprawa muzyczna Młodzieżowej Orkiestry Dętej.

Wartę honorową będą pełnić: harcerze 6 Lipskiej Drużyny Harcerskiej Służby Granicznej „Żubry” oraz funkcjonariusze Straży Granicznej z Lipska.

***

Kuźnica

Dzień wcześniej, o godzinie 8, planowana jest uroczysta liturgia święta w intencji Ojczyzny w cerkwi pw. Podwyższenia Krzyża Pańskiego w Kuźnicy.

Program:

8 – uroczysta msza święta w intencji Ojczyzny w kościele pw. św. Trójcy i św. Dominika w Klimówce, złożenie wieńców na cmentarzu,
11 – uroczysta msza święta w kościele pw. Opatrzności Bożej w Kuźnicy,
12 – wspólne odśpiewanie hymnu i odczytanie fragmentów konstytucji przy kościele.

*** 

Sidrzański Ośrodek Kultury zaprasza na Patriotyczny Rajd Rowerowy z okazji obchodów 233. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.  W spotkaniu mogą wziąć udział zarówno ci duzi, jak i ci mali.

Trasa rajdu: Sidra (plac przed kościołem) – Zalesie, w sumie to około 7 kilometrów. Przed rozpoczęciem planowane jest spotkanie z policją, które będzie dotyczyć bezpiecznego poruszania się po drogach publicznych. Później uczestnicy zamontują flagi do rowerów i kolumną wyruszą w trasę.

Ośrodek zapewnia flagi i prowiant na ognisko. Początek o godzinie 12. 

* * * 

4 maja 

W Kopciówce (gmina Suchowola) planowany jest festyn rodzinny połączony z eventem naukowym.

Impreza rozpocznie się o godzinie 12 i potrwa aż do 17. Miejsce to Kopciówka 49.

W programie są atrakcje dla dzieci: dmuchany plac zabaw, gry plenerowe, konkursy z nagrodami, brokatowe tatuaże, modelowanie balonów. Ponadto na gości czeka mała gastronomia, czyli popcorn, wata cukrowa i poczęstunek dla wszystkich.  

Przy okazji w planach jest też wydarzenie „Eventy naukowe – wiemy więcej”.

* * * 

9 maja 

Dyskusyjny Klub Filmowy Fantom zaprasza na film dokumentalny pt. „Magia Podlasia. Szeptuchy”.

Opowieść o szeptuchach i szaptunach jako reprezentantach medycyny ludowej, którzy kontynuują tradycję zamów przekazywaną z pokolenia na pokolenie w podlaskich domach. Opowieść o chorobach ludowych, uzdrowieniach, magii i czarach, a przede wszystkim o ludzkich pragnieniach i oczekiwaniach. W filmie zadawane są pytania, na które szukają odpowiedzi eksperci, antropolodzy, etnografowie, psychoterapeuci oraz mieszkańcy Podlasia. Kim tak naprawdę są szeptunki i szeptuni? Dlaczego w dzisiejszym cywilizowanym świecie nadal sięgamy po metody i środki leczenia ciała i duszy stosowane przez naszych dziadków? Jak współczesna psychologia postrzega podlaskie zamowy?

Po filmie odbędzie się spotkanie z Małgorzatą Szyszką - wielokrotnie nagradzaną reżyserką i scenażystką. Rozmowę poprowadzi Krzysztof Sienkiewicz pracownik Białostockiego Ośrodka Kultury.

Seans planowany jest o godzinie 18. 

* * * 

10 maja 

W Sokółce odbędą się Powiatowe Obchody Dnia Strażaka.

Program uroczystości:

- 11.30 - zbiórka uczestników przed Komendą Powiatową PSP Sokółka i przemarsz do kościoła św. Antoniego w Sokółce
- 12.00 - msza święta w kościele św. Antoniego w Sokółce,
- 12.40 – 12.50 - przemarsz uczestników uroczystości na plac przed KP PSP w Sokółce
- 13.00 – 14.30 – główne uroczystości na placu przed KP PSP Sokółka, w tym min.

- ceremonia wręczenia odznaczeń, wyróżnień i awansów,
- przemówienia zaproszonych gości,
- koncert Młodzieżowej Orkiestry Dętej Zespołu Szkół i jednocześnie Ochotniczej Straży Pożarnej w Suchowoli.

***

Sokólski Ośrodek Kultury zaprasza na wernisaż wystawy foto-grafii Jarka Wrażenia. Spotkanie planowane jest o godzinie 18 w sali wystawienniczej Kamienicy Tyzenhauza.

Jarosław Wrażeń to fotografik, specjalność: fotografia eksperymentalna, reklamowa, krajobraz, fashion, portret; absolwent malarstwa, grafiki i fotografii na UMCS w Lublinie, czynny grafik komputerowy i projektant, zawodowo związany z branżą reklamową.

„Foto-grafie przedstawiają mniejsze lub większe wycinki rzeczywistości przefiltrowane przez subiektywne emocje ulotnej chwili. Powstały dla uczty wzrokowej i emocjonalnej. Stworzyłem je wykorzystując do tego własnoręcznie wykonane obrazy, które sfotografowałem i poddałem twórczej ingerencji wykorzystując techniki grafiki komputerowej."

Wernisaż dźwiękowo wzbogaci ambient live: Mutant Manfred, czyli Maciej Borecki - białostocki twórca dźwięków abstrakcyjnych, dronów i ambientu. 

* * * 

11 maja 

Przez dwa dni (11 i 12 maja) na zalewie sokólskim odbędą się IX Regaty Żeglarskie o Puchar Burmistrza Sokółki. W Sokółce będą gościć załogi z całej Polski a sympatycy żeglarstwa będą mieli możliwość obejrzenia z bliska jachtów klasy Omega Standard.

Po rejestracji załóg jachty będą ważone, następnie po pozytywnych pomiarach zostają dopuszczone do zawodów. Planowane jest rozegranie dziewięciu startów. 

Pierwszy niedzielny wyścig (początek o godz. 10) jest dodatkowo nagradzany dla najszybszej załogi – za bieg memoriałowy pamięci Zbigniewa Czarnieckiego zasłużonego członka Klubu Żeglarskiego „Żagiel” Sokółka.

Początek regat zaplanowano na godzinę 10. 

*** 

Związek Tatarów RP Oddział Bohoniki oraz Muzułmańska Gmina Wyznaniowa Bohoniki zapraszają na Tatarskie Święto Wiosny „Navruz”.

Impreza odbędzie się na świeżym powietrzu w Bohonikach, w godzinach 12-18 na dziedzińcu przed Zajazdem u Mahmeda. Wstęp wolny. Organizatorzy zapewniają autokar (bezpłatnie) z Sokółki do Bohonik o godzinie 11.30, z placu przy cerkwi.

Organizatorzy zapraszają uczestników do udziału w aż pięciu różnych warsztatach – w tym po raz pierwszy w warsztatach wypieku toruńskiego piekarnika. Piernikarze Wędrownego Warsztatu Piernikarskiego w strojach sprzed 600 lat wprowadzą w tajniki swego zawodu. Agnieszka Prymaka przeprowadzi warsztaty ziołowe „Dzikie jedzenie jako żywność funkcjonalna". Z kolei Ula Asanowicz, nieodmiennie dobry duch Navruzu, pomoże skomponować i upleść wianki z różnorodnych, żywych kwiatów. Dwie zdolne kobiety - Maria i Elżbieta Radeckie – poprowadzą warsztaty z kuchni tatarskiej, a potem będą jurorkami w konkursie kulinarnym (gwarantowane nagrody). Elwira Miśkiewicz - mistrzyni rękodzieła - zaprasza na przygodę z makramą - wyplataniem dekoracji wiązanej.

Na scenie będzie można oglądać prezentacje artystyczne w wykonaniu rodzimych i zagranicznych zespołów: Tatarskiego Zespołu Taneczno-Wokalnego „Buńczuk”, zespołu tatarskiego z Litwy „Efsane” oraz Tatarskiego Zespołu Dziecięco-Młodzieżowego „Buńczuk”. Po raz pierwszy dołączy zespół, aż z Krakowa – Tureckie Klimaty.

*** 

W Sokółce odbędzie się turniej tenisa stołowego o puchar starosty sokólskiego.

Celem zawodów jest m.in. wyłonienie najlepszych zawodników i promocja tenisa. Organizatorami są: Starostwo Powiatowe w Sokółce, Szkoła Podstawowa nr 2 w Sokółce i Sokólski Klub Tenisa Stołowego.

Rywalizacja odbędzie się 11 maja na hali sportowej sokólskiej „dwójki”. Początek gier od godziny 10.

Kategorie:

I – open mężczyzn – od godziny 10,
II – mężczyźni 56 lat i więcej – od godziny 10,
III – open kobiet – od godziny 10,
IV – open deble.

Najlepsi otrzymają puchary i dyplomy. Wpisowe dla kategorii I, II i III to 15 zł od osoby, a w IV – 5 zł od osoby.

* * * 

12 maja 

W Janowie odbędzie się Forum Rolnicze. W planach jest też VI Memoriał Szachowy prof. Józefa Marcinkiewicza.

Turniej szachowy odbywać się będzie 11 i 12 maja. I runda jest planowana na sobotę, na godzinę 10. Będzie rozgrywany w dwóch grupach: A (zgłoszony do FIDE, open) oraz B (rocznik 2016 i młodsze. Zapisy są możliwe w serwisie chessarbiter.com lub za pośrednictwem email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

A w niedzielę odbędzie się Forum Rolnicze. To już piętnasta edycja też imprezy. Planowana jest na terenie Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Janowie. Początek o godzinie 10.

W programie m.in. pokaz maszyn rolniczych, konkursy, pokaz rękodzieła ludowego, wata cukrowa, degustacja potraw. Nie zabraknie też dmuchańców i kącika animacyjnego dla dzieci, występów artystycznych (dzieci, młodzieży i chóru Janowianie).

Swoje stoisko rozstawią też panie z KGW „Warkocze i falbanki”.

* * * 

17 maja 

Sokólski Ośrodek Kultury zaprasza na spotkanie z Pawłem Średzińskim wokół książki „Puszcza Knyszyńska" tom II. Na spotkaniu obecni będą również bohaterowie książki. Będzie możliwość zakupienia publikacji wydawnictwa Paśny Buriat.

Spotkanie planowane jest w Kamienicy Tyzenhauza, ul. Piłsudskiego 1, o godzinie 18. 

* * * 

18 maja 

Prowadzący Facebooka „Krynki – historia, miejsca, ludzie” zaprasza na Kryńską Noc Muzeów. W programie jest spacer po mieście wieczorową porą. W ramach obchodów wydarzenia odbędzie się spacer po Krynkach. Wędrówka odbywać się będzie pod nazwą „W poszukiwaniu głosu chazana”. Tematem będą dawne żydowskie domy modlitwy, zarówno te istniejące do dzisiaj, jak i te, których już nie ma.

Czas trwania spaceru to około dwie godziny. Miejsce zbiórki – przy pomniku niepodległości na rondzie w Krynkach.

Wydarzenie jest planowane o godzinie 18.05.  

*** 

Jak co roku Sokólski Ośrodek Kultury i Muzeum Ziemi Sokółskiej włącza się w ogólnopolską akcję kulturalną ph. Noc Muzeów.

O godzinie 11 ośrodek zaprasza na spacer zielarski po osiedlu Zielonym z zielarką Agnieszką Prymaka (potrwa około 90 min.). Obowiązują zapisy pod numerem 690 333 590 lub mailowo Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. W planie rozpoznawanie roślin, które są naszymi sąsiadami w mieście i poznanie ich zastosowania w ziołolecznictwie. Nie zabraknie także garści informacji o historii tej części miasta.

O godzinie 16 w Muzeum Ziemi Sokólskiej odbędzie się wykład Wojciecha Boćkowskiego pt. „W poszukiwaniu korzeni" o źródłach pozyskiwania wiedzy o swoich przodkach. Na
godzinę 17 zaplanowano otwarcie nowej wystawy czasowej pt. „Wzgórza Sokólskie" autorstwa Wojciecha Panowa.

W sobotę planowane jest też bezpłatne zwiedzanie Muzeum Ziemi Sokólskiej SOK od godziny 13 do 20.

***

Wydział promocji starostwa powiatowego w Sokółce zaprasza na noc muzeów o godzinie 19. Przewodnik po Sanktuarium Najświętszego Sakramentu zdradzi tajemnice sokólskiej świątyni oraz opowie o historii przykościelnych budynków. Będzie to doskonała okazja do poznania historii Sokółki oraz miejsca, do którego przybywają pielgrzymi z całego świata.

*** 

W Kopnej Górze odbędzie się piknik z żubrami. W planach jest zwiedzanie zagród ze zwierzętami, ale też spacer po arboretum.

Piknik rozpocznie się o godzinie 12. Uczestnicy dowiedzą się wszystkiego o pracy leśnika, opowiedzą oni o tym, co robią na co dzień. W planach są też pokazy i stoiska. Zaprezentowane zostaną produkty z drewna.

Według programu od 16 do 17 odbywać się będzie koncert zespołu Mega Band.

Goście będą mogli też zwiedzić zagrodę żubrów z przewodnikiem (o godzinie 13.30, 14, 14.30, 15, 15.30 i 16). W planach jest też spacer z przewodnikiem po arboretum (o godzinie 13, 14, 15, 16).

REKLAMA

 

Facebook

Instagram